Öğretim Kadrosu

István Aranyosi

Doktora: Central European Üniversitesi

Araştırma Alanları: Dil felsefesi, empiristler, toplumsal ve siyasal felsefe, metafizik.

Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce Australian National University’de araştırmalar yapmış olan István Aranyosi, doktorasını 2005’te Central European University’den almıştır. Çalışmaları akıl felsefesi ve metafizik üzerinedir. Toplumsal ve Siyasal Felsefe, Metafizik ve Dil Felsefesi derslerini veren Dr. Aranyosi, akıl-beden ikiliği, maddesel yapı ve genel olarak varlık felsefesine yoğunlaşmıştır. The Peripheral Mind ve God, Mind and Logical Space adlı iki kitabı vardır. Makaleleri British Journal for the Philosophy of Science, Ratio, American Philosophical Quarterly, International Journal of Philosophical Studies, Philosophy, Monist, Mind, Australasian Journal of Philosophy, Philosophical Studies, Acta Analytica ve Philosophical Explorations gibi dergilerde yayımlanmıştır. Gitar çalmak, Dr. Aranyosi’nin kişisel ilgi alanlarındandır.

 

Sandrine Bergès

_dsc0445-edit Doktora: Leeds Üniversitesi

Araştırma Alanları: Estetik, toplumsal ve siyasal felsefe, tarih felsefesi.

Eski Çağ felsefesi ile ahlak ve siyaset felsefesi üzerine araştırmalar yapan Sandrine Berges, doktorasını 2000’de Leeds Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Plato on Virtue and the Law ile Mary Wollstonecraft’s A Vindiciation of the Rights of Woman, A Feminist Perspective on Virtue Ethics başlıklı kitapların yazarıdır. Yazıları Philosophical Papers, Gender and Education, Utilitas ve British Journal for the History of Philosophy gibi dergilerde yayımlanan Dr. Berges, Leeds ve St. Andrews üniversitelerinde görev yapmıştır. Felsefeye Giriş, Estetik, Toplumsal ve Siyasal Felsefe Dr. Berges’in verdiği dersler arasındadır. Dr. Berges, Ethics and Economics dergisinin yardımcı editörüdür.

 

Sandy Berkovski

_dsc0445-edit Doktora: Oxford Üniversitesi

Araştırma Alanları: Bilim felsefesi, toplumsal ve siyasal felsefe.

Doktorasını Oxford Üniversitesi’nden 2005’te alan Sandy Berkovski’nin verdiği dersler arasında Toplumsal ve Siyasal Felsefe, Kant ve Dil Felsefesi yer almaktadır. Yazıları Synthese, Southern Journal of Philosophy, Philosophia, Theoria, Philosophy, Ratio gibi dergilerde yayımlanan Dr. Berkovski, çalışmalarını mantıksal pozitivizm, mantık felsefesi, Kant, olası dünyalar, bilim felsefesi ve doğal bilimlerde matematiksel uygulanabilirlik konularında sürdürmektedir. Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce The Hebrew University of Jerusalem, Moscow Institute of Steel and Alloys ve Massachusetts Institute of Technology’de görev yapmıştır.

 

Christopher Devlin Brown

Doktora: CUNY Graduate Center

Araştırma Alanları: Metafizik, zihin felsefesi, Nietzsche.

 

Nicholas DiBella

Doktora: Stanford Üniversitesi

Araştırma Alanları: Metafizik, bilgi kuramı, olasılık felsefesi.

Nicholas DiBella, doktorasını 2018’de Stanford Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Metafizik, bilgi kuramı ve olasılık felsefesi araştırmaları yapan Dr. DiBella, farklı metafizik soruları için olasılıksal yaklaşımlar geliştiren ve olasılık ile sonsuzluk arasındaki ilişkiye eğilen çalışmalarda bulunmaktadır. Synthese dergisinde bir makalesi yayımlanan Dr. DiBella, klasik müzikten hoşlanmaktadır.

 

Nazım Keven

_dsc0445-editDoktora: Washington Üniversitesi, St Louis

Araştırma Alanları: Bilişsel bilimler felsefesi, nörofelsefe, ahlak psikolojisi.

Güncel çalışmalarını hafıza, akıl yürütme, duygular ve benlik gibi konularla ilgili felsefi sorular çerçevesinde sürdüren Nazım Keven, Mantığa Giriş, Bilişsel Bilimler Felsefesi, Mantık ve Orta Düzey Mantık derslerini vermektedir. Doktorasını 2016’da St. Louis’deki Washington Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Behavioral and Brain Sciences, Synthese, Hippocampus dergilerinde makaleleri yayımlanan Dr. Keven’in başlıca hobisi doğa sporlarıdır.

 

Tufan Kıymaz

Doktora: Indiana Üniversitesi

Araştırma Alanları: Zihin felsefesi, din felsefesi.

Çalışmaları, zihin felsefesinde kişinin kendi zihinsel deneyimine dair öznel bilgisinin doğasına ve bilincin bilimsel açıklamasının olanaklılığına, din felsefesi kapsamında ise tanrının varlığına ve yokluğuna dair olasılıksal argümanlara odaklanan Tufan Kıymaz, doktorasını 2017 yılında Bloomington’daki Indiana Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Dr. Kıymaz, Felsefeye Giriş ve Toplumsal ve Siyasal Felsefe derslerini vermektedir.

 

Saniye Vatansever

Doktora: Illinois Üniversitesi, Chicago

Araştırma Alanları: Felsefe tarihi, erken modern felsefesi, Kant.

Doktorasını 2015’te Chicago’daki Illinois Üniversitesi’nden alan Saniye Vatansever, felsefe tarihi, özellikle Immanuel Kant’ın felsefesi ve erken modern dönem felsefe tarihi üzerine çalışmalarını sürdürmektedir. 19.yüzyıl Alman felsefesi, bilim felsefesi, din felsefesi ve etik konularında da araştırmalar yapan Dr. Vatansever’in bir makalesi Filosofia Unisinos: Unisinos Journal of Philosophy dergisinde yayımlanmıştır. Felsefeye giriş ve Deneyci Felsefeciler derslerini veren Dr. Vatansever’in kişisel ilgi alanları arasında ebru, yağlı boya resim ve doğa yürüyüşleri vardır.

 

Simon Wigley

_dsc0040-editDoktora: London School of Economics and Political Science
Bölüm Başkanı

Araştırma Alanları: Toplumsal ve siyasal felsefe, etik.

Felsefe Bölüm Başkanı Simon D. Wigley, doktorasını 1998’de London School of Economics and Political Science’dan almıştır. Ahlak bilimi, siyasal felsefe, etik, sosyal adalet, refah ve ahlaki sorumluluk konularında araştırmalar yapan Dr. Wigley, Toplumsal ve Siyasal Felsefe, Ahlakbilimsel Psikoloji ve Siyasal Felsefe derslerini vermektedir. Makaleleri Journal of Political Philosophy, Philosophical Psychology, Public Choice, World Politics, Human Rights Quarterly, Journal of Value Inquiry, Law and Philosophy ve Politics, Philosophy and Economics gibi dergilerde yayımlanmıştır.

Daniel Wolt

Doktora: Princeton Üniversitesi

Araştırma Alanları: Antik Yunan ve Roma felsefesi, ahlak felsefesi, 18. yy. felsefesi.

Doktorasını 2016’da Princeton Üniversitesi’nden alan Daniel Wolt, antik Yunan felsefesi tarihi alanında araştırmalarını sürdürmektedir. Dr. Wolt’un makaleleri Ancient Philosophy 39 ve Ideas y Valores gibi dergilerde yayımlanmıştır. Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce Colorado, Sao Paulo ve Fu Jen üniversitelerinde görev yapmıştır.

 

Bill Wringe

_dsc0445-editDoktora: Leeds Üniversitesi

Araştırma Alanları: Ahlak bilimi, toplumsal ve siyasal felsefe, Kant.

Nous, Journal of Social Philosophy, Pacific Philosophical Quarterly, American Philosophical Quarterly ve Ethical Theory and Moral Practice gibi dergilerde makaleleri yayımlanan William G. Wringe, doktorasını 2000’de Leeds Üniversitesi’nden almıştır. Perspectives on Evil and Human Wickedness dergisinin editörler kurulunda olan Dr. Wringe, akıl felsefesi, dil felsefesi, bilim felsefesi, hukuk felsefesi, ahlak felsefesi ve siyasal felsefe alanlarında araştırmalar yapmaktadır. An Expressive Theory of Punishment başlıklı kitabın yazarıdır. Toplumsal ve Siyasal Felsefe, Deneyselci Felsefeciler ve Bilim Felsefesi derslerini veren Dr. Wringe, St. Andrews, Birmingham, Keele ve Leeds üniversitelerinde görev yapmıştır.