Öğretim Kadrosu

István Aranyosi

Doktora: Central European Üniversitesi

Araştırma Alanları: Dil felsefesi, empiristler, toplumsal ve siyasal felsefe, metafizik.

Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce Australian National University’de araştırmalar yapmış olan István Aranyosi, doktorasını 2005’te Central European University’den almıştır. Çalışmaları akıl felsefesi ve metafizik üzerinedir. Toplumsal ve Siyasal Felsefe, Metafizik ve Dil Felsefesi derslerini veren Dr. Aranyosi, akıl-beden ikiliği, maddesel yapı ve genel olarak varlık felsefesine yoğunlaşmıştır. The Peripheral Mind ve God, Mind and Logical Space adlı iki kitabı vardır. Makaleleri British Journal for the Philosophy of Science, Ratio, American Philosophical Quarterly, International Journal of Philosophical Studies, Philosophy, Monist, Mind, Australasian Journal of Philosophy, Philosophical Studies, Acta Analytica ve Philosophical Explorations gibi dergilerde yayımlanmıştır. Gitar çalmak, Dr. Aranyosi’nin kişisel ilgi alanlarındandır.

 

Sandrine Bergès

_dsc0445-edit Doktora: Leeds Üniversitesi

Araştırma Alanları: Estetik, toplumsal ve siyasal felsefe, tarih felsefesi.

Eski Çağ felsefesi ile ahlak ve siyaset felsefesi üzerine araştırmalar yapan Sandrine Berges, doktorasını 2000’de Leeds Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Plato on Virtue and the Law ile Mary Wollstonecraft’s A Vindiciation of the Rights of Woman, A Feminist Perspective on Virtue Ethics başlıklı kitapların yazarıdır. Yazıları Philosophical Papers, Gender and Education, Utilitas ve British Journal for the History of Philosophy gibi dergilerde yayımlanan Dr. Berges, Leeds ve St. Andrews üniversitelerinde görev yapmıştır. Felsefeye Giriş, Estetik, Toplumsal ve Siyasal Felsefe Dr. Berges’in verdiği dersler arasındadır. Dr. Berges, Ethics and Economics dergisinin yardımcı editörüdür.

 

Sandy Berkovski

_dsc0445-edit Doktora: Oxford Üniversitesi

Araştırma Alanları: Bilim felsefesi, toplumsal ve siyasal felsefe.

Doktorasını Oxford Üniversitesi’nden 2005’te alan Sandy Berkovski’nin verdiği dersler arasında Toplumsal ve Siyasal Felsefe, Kant ve Dil Felsefesi yer almaktadır. Yazıları Synthese, Southern Journal of Philosophy, Philosophia, Theoria, Philosophy, Ratio gibi dergilerde yayımlanan Dr. Berkovski, çalışmalarını mantıksal pozitivizm, mantık felsefesi, Kant, olası dünyalar, bilim felsefesi ve doğal bilimlerde matematiksel uygulanabilirlik konularında sürdürmektedir. Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce The Hebrew University of Jerusalem, Moscow Institute of Steel and Alloys ve Massachusetts Institute of Technology’de görev yapmıştır.

 

Nicholas DiBella

Doktora: Stanford Üniversitesi

Araştırma Alanları: Metafizik, bilgi kuramı, olasılık felsefesi.

Nicholas DiBella, doktorasını 2018’de Stanford Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Metafizik, bilgi kuramı ve olasılık felsefesi araştırmaları yapan Dr. DiBella, farklı metafizik soruları için olasılıksal yaklaşımlar geliştiren ve olasılık ile sonsuzluk arasındaki ilişkiye eğilen çalışmalarda bulunmaktadır. Synthese dergisinde bir makalesi yayımlanan Dr. DiBella, klasik müzikten hoşlanmaktadır.

 

Nazım Keven

_dsc0445-editDoktora: Washington Üniversitesi, St Louis

Araştırma Alanları: Bilişsel bilimler felsefesi, nörofelsefe, ahlak psikolojisi.

Güncel çalışmalarını hafıza, akıl yürütme, duygular ve benlik gibi konularla ilgili felsefi sorular çerçevesinde sürdüren Nazım Keven, Mantığa Giriş, Bilişsel Bilimler Felsefesi, Mantık ve Orta Düzey Mantık derslerini vermektedir. Doktorasını 2016’da St. Louis’deki Washington Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Behavioral and Brain Sciences, Synthese, Hippocampus dergilerinde makaleleri yayımlanan Dr. Keven’in başlıca hobisi doğa sporlarıdır.

 

Tufan Kıymaz

Doktora: Indiana Üniversitesi

Araştırma Alanları: Zihin felsefesi, din felsefesi.

Çalışmaları, zihin felsefesinde kişinin kendi zihinsel deneyimine dair öznel bilgisinin doğasına ve bilincin bilimsel açıklamasının olanaklılığına, din felsefesi kapsamında ise tanrının varlığına ve yokluğuna dair olasılıksal argümanlara odaklanan Tufan Kıymaz, doktorasını 2017 yılında Bloomington’daki Indiana Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Dr. Kıymaz, Felsefeye Giriş ve Toplumsal ve Siyasal Felsefe derslerini vermektedir.

Mary Krizan


Doktora: University of Colorado, Boulder

Araştırma Alanları: Antik Yunan ve Roma felsefesi, Aristoteles, Bilim Tarihi ve Felsefesi.

Doktorasını 2010’da University of Colorado, Boulder’nden alan Mary Krizan, antik Yunan felsefesi tarihi alanında araştırmalarını sürdürmektedir. Dr. Krizan’ın makaleleri Ancient Philosophy ve History of Philosophy Quarterly gibi dergilerde yayımlanmıştır. Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce University of Wisconsin–La Crosse ve California State University, Fullerton üniversitelerinde görev yapmıştır.

 

Jonathan Payton

Doktora: University of Toronto

Araştırma Alanları: Metafizik, eylem felsefesi, dil felsefesi.

Çalışmalarında metafizik ve dil felsefesine ağırlık veren Jonathan D. Payton, doktorasını Toronto Üniversitesi’nden 2016’da almıştır. Doktora sonrası araştırmalarını Calgary Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Dr.Payton’un makaleleri Australasian Journal of Philosophy, Philosophical Studies, Synthese, Erkenntnis, ve Canadian Journal of Philosophy gibi dergilerde yayımlanmıştır. Metal müziğe ilgi duyan Dr. Payton, bateri çalmaya meraklıdır.

 

Monica Solomon


Doktora: University of Notre Dame

Araştırma Alanları: Bilim Felsefesi, erken modern felsefesi, fizigin tarihi ve felsefesi .

Doktorasını University of Notre Dame’dan bilim tarihi ve felsefesi alanında alan Monica Solomon, bilim tarihi ve felsefesi alanında araştırmalarını sürdürmektedir. The University of Southern California ve Stanford Universitesinde doktora üstü araştırmalarını tamamlamıştır. Uzay zaman ve yerçekimi gibi kavramların tarihi ve felsefesi ile ilgili konularla ilgilenmektedir.

 

Saniye Vatansever

Doktora: Illinois Üniversitesi, Chicago

Araştırma Alanları: Felsefe tarihi, erken modern felsefesi, Kant.

Doktorasını 2015’te Chicago’daki Illinois Üniversitesi’nden alan Saniye Vatansever, felsefe tarihi, özellikle Immanuel Kant ve erken modern dönem felsefe tarihi üzerine çalışmalarını sürdürmektedir. 19.yüzyıl Alman felsefesi, bilim felsefesi, din felsefesi ve etik konularında da araştırmalar yapan Dr. Vatansever’in Filosofia Unisinos, International Journal for Philosophy of Religion ve Journal of the International Society for the History of Philosophy of Science gibi dergilerde makaleleri yayımlanmıştır. Kant, Akılcı Felsefeciler ve Deneyci Felsefeciler gibi felsefe tarihi dersleri veren Dr. Vatansever’in kişisel ilgi alanları arasında yağlı boya resim ve doğa yürüyüşleri vardır.

 

Simon Wigley

_dsc0040-editDoktora: London School of Economics and Political Science
Bölüm Başkanı

Araştırma Alanları: Toplumsal ve siyasal felsefe, etik.

Felsefe Bölüm Başkanı Simon D. Wigley, doktorasını 1998’de London School of Economics and Political Science’dan almıştır. Ahlak bilimi, siyasal felsefe, etik, sosyal adalet, refah ve ahlaki sorumluluk konularında araştırmalar yapan Dr. Wigley, Toplumsal ve Siyasal Felsefe, Ahlakbilimsel Psikoloji ve Siyasal Felsefe derslerini vermektedir. Makaleleri The Lancet, The BMJ, Journal of Political Philosophy, Philosophical Psychology, Public Choice, World Politics, Human Rights Quarterly, Journal of Value Inquiry, Law and Philosophy, ve Politics, Philosophy and Economics gibi dergilerde yayımlanmıştır.

Daniel Wolt


Doktora: Princeton Üniversitesi

Araştırma Alanları: Antik Yunan ve Roma felsefesi, ahlak felsefesi, 18. yy. felsefesi.

Doktorasını 2016’da Princeton Üniversitesi’nden alan Daniel Wolt, antik Yunan felsefesi tarihi alanında araştırmalarını sürdürmektedir. Dr. Wolt’un makaleleri Ancient Philosophy ve Ideas y Valores gibi dergilerde yayımlanmıştır. Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce Colorado, Sao Paulo ve Fu Jen üniversitelerinde görev yapmıştır.

 

Bill Wringe

_dsc0445-editDoktora: Leeds Üniversitesi

Araştırma Alanları: Ahlak bilimi, toplumsal ve siyasal felsefe, Kant.

Nous, Journal of Social Philosophy, Pacific Philosophical Quarterly, American Philosophical Quarterly ve Ethical Theory and Moral Practice gibi dergilerde makaleleri yayımlanan William G. Wringe, doktorasını 2000’de Leeds Üniversitesi’nden almıştır. Perspectives on Evil and Human Wickedness dergisinin editörler kurulunda olan Dr. Wringe, akıl felsefesi, dil felsefesi, bilim felsefesi, hukuk felsefesi, ahlak felsefesi ve siyasal felsefe alanlarında araştırmalar yapmaktadır. An Expressive Theory of Punishment başlıklı kitabın yazarıdır. Toplumsal ve Siyasal Felsefe, Deneyselci Felsefeciler ve Bilim Felsefesi derslerini veren Dr. Wringe, St. Andrews, Birmingham, Keele ve Leeds üniversitelerinde görev yapmıştır.